Obsah Nápověda Hlavní
OK

Linky od strýčka Linka a jeho klanu  Linky od strýčka Linka a jeho klanu  Nové +241049  Nejlepší 
Linky davidstybr: +Začít sledovat linky od davidstybr
Ukaž klan davidstybr(0)

Dávky hmotné nouze a příjem z brigády Obrázek

Dávky hmotné nouze a příjem z brigády Otevře se v novém okně

Pro dávky hmotné nouze platí, že jsou vždy posuzovány všechny společně žijící osoby. Tedy v případě Vaší kamarádky, se jako okruh společně posuzovaných osob posuzuje nejenom ona, ale i její děti.

Dosáhnu na nějaké dávky? Obrázek

Dosáhnu na nějaké dávky? Otevře se v novém okně

Na „sociálku“ určitě nechoďte. Všechny sociální dávky se totiž vyřizují na Úřadu práce (již od 1. 1. 2012). Z dávek, na které byste případně mohla mít nárok, přichází do úvahy zřejmě jen ten příspěvek na bydlení.

Znovu přihlášení na ÚP Obrázek

Znovu přihlášení na ÚP Otevře se v novém okně

Jako osoba bez zdanitelných příjmů máte aktuálně (rok 2016), povinnost hradit Vaší zdravotní pojišťovně 1337 Kč měsíčně, tedy cca 45 Kč denně. Tuto „povinnost“ se určitě nevyplatí podceňovat. Za každý den, kdy nepracujete a ani nejste v evidenci UP,

Rodičovská dovolená na druhé dítě Obrázek

Rodičovská dovolená na druhé dítě Otevře se v novém okně

V souvislosti s těhotenstvím a péčí o narození dítě jsou zde dvě dávky. „Mateřská“ (resp. přesněji peněžitá pomoc v mateřství), která je vyplácena na základě nemocenského pojištění a dále pak rodičovský příspěvek.

Nárok na PPM při práci na dobu určitou Obrázek

Nárok na PPM při práci na dobu určitou Otevře se v novém okně

Tedy první podmínku (účast na NP v rozsahu 270 kalendářních dní) „bez problémů“ splňujete. A vzhledem k tomu, že Vaše zaměstnání i nadále trvá (to, že jste aktuálně v pracovní neschopnosti, nehraje „žádnou“ roli), tak splňujete i druhou podmínku.

Osoba identifikována k dani Obrázek

Osoba identifikována k dani Otevře se v novém okně

V daném formuláři pak zadáte, že jste „Identifikovaná osoba“. Nevím, jestli využíváte datovou schránku. Pokud ano, tak pak formulář můžete rovnou odeslat. Pokud ne, tak je potřeba elektronický podpis

Konec rodičovské dovolené Obrázek

Konec rodičovské dovolené Otevře se v novém okně

Pokud jste zaměstnaná, pak nyní čerpáte rodičovskou dovolenou. Ta Vám pak končí ve chvíli, kdy dítě dosáhne věku 3 roků (pokud jste si tedy se svým zaměstnavatelem nesjednala jinou dobu) – viz zákoník práce:

Nemocenská v těhotenství a vycházky Otevře se v novém okně

Tedy, i pokud byste nebyla na „rizikovém“ těhotenství, a ani neměla žádné jiné zdravotní komplikace, tak Váš lékař nemůže během pracovní neschopnosti, povolit vycházky na dobu delší, než 6 hodin denně, v čase od 7 do 19 hodin.

Výpočet mateřské po rizikovém těhotenství Obrázek

Výpočet mateřské po rizikovém těhotenství Otevře se v novém okně

Nemocenské dávky, které dostáváte v době pracovní neschopnosti (a je jedno jestli jste v PN kvůli rizikovému těhotenství, nebo kvůli nemoci nebo nějakému úrazu), se z pohledu stanovení výše PPM nepovažují za příjem.

Porodné - jak se dokládá příjem? Obrázek

Porodné - jak se dokládá příjem? Otevře se v novém okně

Co se týká doložení příjmů u sociální dávky porodné, pak pro „alimety“, resp. výživné platí, že se dokládá skutečná výše v daných měsících, kdy bylo toto výživné vyplaceno (resp. kdy jste jej přijala).

TL